14 kwiecień 2021

Dworczyk: w magazynach RARS ponad 462 tys. szczepionek; w tym tygodniu wykonamy milion szczepień

fot. PAP
W magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych znajduje się obecnie 462 tys. 900 szczepionek - poinformował na Twitterze w środę pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Zapewnił, że podobnie jak w ubiegłym tygodniu, zostanie wykonane w tym tygodniu milion szczepień.
REKLAMA

Szef KPRM odniósł się do wpisu lidera PO Borysa Budki, który ocenił, że "największą przeszkodą w sprawnym szczepieniu Polaków jest rząd PiS". Budka dodał, że w magazynach "zalega 2 mln szczepionek".

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień poinformował, że w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych znajduje się obecnie 462 tys. 900 szczepionek, co - jak dodał - zabezpiecza drugą dawkę dla pacjentów z całej Polski.

"Zdecydowana większość z 2 mln, o których mówi Borys Budka to szczepionki, które dystrybuujemy na bieżąco - zgodnie z zapotrzebowaniem punktów" - napisał Dworczyk.

"Tylko w zeszłym tygodniu zaszczepiliśmy ponad milion osób, pomimo okresu świątecznego. Kolejny milion wykonamy także w tym tygodniu" - zapewnił szef KPRM.

Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia ub. r. Pierwszą szczepioną grupą społeczną byli lekarze, pielęgniarki i personel medyczny. Rejestracja na szczepienia seniorów 70+ zaczęła się w styczniu.

Zgodnie z harmonogramem od 12 kwietnia codziennie uruchamiane są zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od rocznika 1962, czyli dla osób, które nie dokonały na początku roku zgłoszenia swojej gotowości do szczepień. Proces ten potrwa do 24 kwietnia, kiedy zapisywać się będzie mógł rocznik 1973. Następnie rejestracja będzie otwierana dla kolejnych grup wiekowych.

Według deklaracji rządu, do końca drugiego kwartału ma zostać wykonanych w Polsce 20 mln szczepień, a do końca sierpnia wszyscy chętni Polacy mają zostać zaszczepieni przynajmniej jedną dawką. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chodzież