reklama
kategoria: Na Sygnale
18 wrzesień 2024

Takiej wody jeszcze tu nie było

zdjęcie: Takiej wody jeszcze tu nie było / v46329715
v46329715
Mieszkańcy Nielestna i Pilchowic (Dolnośląskie) zgodnie twierdzą, że takiej wody po wylaniu rzeki Bóbr jeszcze u nich nie było. Trwa wielkie osuszanie, szacowanie strat i zastanawianie się, co dalej. Wiele domów nadal jest w wodzie lub nie ma prądu.
REKLAMA

Artur Świder, mieszkaniec Nielestna (gm. Wleń), powiedział reporterom PAP, że to była chyba najwyższa woda w historii tej miejscowości.

"Pamiętam lata 90. W czasie powodzi w 1997 roku woda tutaj inaczej szła, było mniej tej wody. W tym roku było to ok. 20 centymetrów wyżej. Pierwszy raz w życiu widziałem taki żywioł, który niszczy wszystko po drodze. Zapora w Pilchowicach została przelana. Cała woda poszła na Pilchowice i Nielestno. Płynęła rzeka Bóbr szerokości 200 metrów, a z drugiej strony była druga rzeka, bo zrobiła sobie drugie koryto" - powiedział.

W Nielestnie trwa wypompowywanie wody i wielkie suszenie rzeczy, które przetrwały. Wczoraj nie dało się tam jeszcze dojechać.

"Słyszymy, że mamy tego nie ruszać, bo ubezpieczenia czy takie rzeczy, ale jak tego nie robić. Przecież zaraz będą zarazki i bakterie. Musimy to sprzątać. Ponoć gwarantem odszkodowania mają być filmiki, jak to wyglądało" - mówił Artur Świder.

Dodał, że ludzie wspierają się w sprzątaniu, wynoszeniu zalanych rzeczy. Wśród najbardziej potrzebnych wymienił artykuły chemiczne. "Mamy masę czyszczenia w domach" - podsumował.

W Nielestnie unosi się specyficzny zapach. Tak samo w Pilchowicach. Ludzie mówią, że rzeką płynęła masa śmieci.

"Nie było lodówek jak kiedyś, ale rzeka niosła masę syfu" - powiedział PAP jeden z mieszkańców. Widać to na ścianach. "Były białe, a woda zeszła i teraz są czarne" - powiedział. Razem z żoną czyścili garaż, w którym nadal było pełno wody.

W Pilchowicach wielu mieszkańców nie szczędziło krytyki lokalnym władzom. "Najpierw proszono, żeby nie panikować. Potem na ostatnią chwilę dajecie znać. Teraz pan przyjeżdża? Po co?" - pytała obecnego na miejscu burmistrza jedna z mieszkanek. "Teraz waszej pomocy już nie trzeba" - mówiła zdenerwowana.

Burmistrz Wlenia Artur Zych odpierał zarzuty i mówił, że wszystkie informacje były przekazywane na bieżąco, a miejscowość położona obok samej tamy nie miała przy takiej wodzie szans.

Krzysztof Michalczuk z Nielestna powiedział, że przez wieś poszła o wiele większa fala niż w 1997 roku. "Widać ogrom zniszczeń. Drogi są podmyte, zniszczone. Dużo domów jest zalanych - media, AGD, meble. Do tego ten muł, on przecież tu zostaje po wodzie" - powiedział. Podkreślił, że prądu jeszcze nie ma, ale energetycy pracują w okolicznych miejscowościach. "Wszystkie, które są przy brzegu Bobru, zostały poniszczone" - podsumował.

Mieszkaniec Pilchowic pan Marcin powiedział PAP, że woda w rzece nadal jest wysoka, a fala w jego ocenie była wyższa niż podczas powodzi 27 lat temu. "Dwa tygodnie temu można było dokonać zrzutu wody i nie byłoby takich strat. Największa pomoc przyszła od ochotniczej straży pożarnej. Dziś były wojska obrony terytorialnej. Rzeką płynęły nawet samochody. Obok jest fabryka i im dwa z dziesięciu aut woda zabrała" - przekazał.

Podkreślił, że bardzo liczą na pomoc państwa i minimum formalności przy pomocy doraźnej. "W domach mamy całą tablicę Mendelejewa, takie rzeczy tutaj płynęły rzeką" - ocenił i rozłożył bezradnie ręce. (PAP)

Autorzy: Tomasz Więcławski, Mikołaj Małecki

twi/ mml/ jann/ wus/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chodzież
2.9°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 16:20
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chodzież

kiedy
2025-02-20 19:00
miejsce
Drewutnia Rataje, Rataje, ul....
wstęp biletowany