reklama
kategoria: Na Sygnale
5 marzec 2025

Rok 2025 - rokiem Kobiet w Policji

fot. KPP Chodzież
Obecny rok jest wyjątkowy, a to za sprawą podkreślenia obecności kobiet w Policji, które od 100 lat stoją na równi z mężczyznami w szeregach policyjnych. Kobiety w Policji to nie tylko policjantki, to także pracownice Policji, które każdego dnia wspierają funkcjonariuszy w działaniach na rzecz bezpieczeństwa polskich obywateli.
REKLAMA

W ostatnim czasie obchodziliśmy dwie ważne rocznice, otóż 103 lata temu, dokładnie 17 lutego 1922 roku, w odradzającej się po okresie zaborów i I wojnie światowej Polsce powołano do życia służbę cywilną, zaś 26 lutego 1925 roku, a więc 100 lat temu do służby w Policji Państwowej przyjęto pierwsze kobiety. Ówczesne wymagania rekrutacyjne były dla mundurowych policjantek niezwykle surowe. Policjantką mogła zostać panna albo bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat. Kandydatka musiała mieć nienaganną opinię, konieczna była też opinia jednej z organizacji kobiecych. W momencie zamążpójścia musiała odejść ze służby. Zapotrzebowanie na policjantki z roku na rok stawało się coraz większe, a wskutek kryzysu gospodarczego i zmniejszenia się stanu etatowego policja przechodziła problemy kadrowe. Kolejne kursy zorganizowano w 1927 i 1929 r. Kierownictwo policji podchodziło do kobiecej służby sceptycznie i nie potrafiło sobie poradzić z potencjałem kilkudziesięciu policjantek.

Służba żeńska zdecydowanie różniła się od męskiej. Policjantki nie wykonywały tych samych obowiązków co ich koledzy. Kobiety wchodziły w środowiska sutenerów, domów publicznych, domów schadzek. Zajmowały się także pracą wychowawczą, gdyż uważano, że policjantka lepiej dotrze do młodzieży, dzieci, lepiej rozumie problemy społeczne kobiet. Rzadko spotykało się na początku policjantki w mundurach, dopiero kierownictwo stwierdziło, że większe oddziaływanie wychowawcze wystąpi, jeśli do młodzieży przemówi umundurowana funkcjonariuszka. Opinia publiczna również bardzo krytycznie, nieufnie podchodziła do żeńskiej policji. Policjantki były narażone na drwiny, szykany, utrudniano im pracę. Radziły sobie nie zwracając na to uwagi, konsekwentnie angażując się w pracę.

Z czasem o osiągnięciach i rozwiązaniach organizacyjnych polskiej policji kobiecej mówiono w środowiskach policyjnych nie tylko w Europie. Praca polskich policjantek wiele razy była bardzo wysoko oceniana zarówno w kraju, jak i za granicą, co niejednokrotnie znajdowało wyraz na łamach prasy. Z tego względu w 1935 r. do Polski przyjechały z wizytą angielskie policjantki z komendantką Mary Sophie Allen na czele. Zapoznały się one z programem szkolenia polskich koleżanek, zakresem ich pracy i praktyczną działalnością. Po zakończonej wizytacji wyraziły wiele pochwał i oświadczyły władzom policyjnym i prasie, że polska policja kobieca jest najlepsza na świecie. Temat policji kobiecej był również szeroko omawiany w Paryżu na X Międzynarodowym Kongresie Zwalczania Handlu Kobietami i Dziećmi, który odbył się w listopadzie 1937 r. Polskę reprezentowali mecenas Grzegorzewski i kom. Paleolog. Wypowiedź polskiego przedstawiciela na temat roli i zadań polskiej policji kobiecej została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez pozostałych uczestników, a brytyjska delegatka oznajmiła, że policja kobieca w Polsce osiągnęła najlepsze wyniki i Anglia niejednokrotnie korzysta z jej wzorów. Ponadto komendanci policji w Nowym Jorku i Londynie w 1937 r. zwrócili się do naczelnika Centrali Służby Śledczej o dane na temat organizacji i doświadczeń policji kobiecej w Polsce.

Aktualnie w polskiej Policji pracuje ponad 38 tys. kobiet, w tym 20 215 policjantek, 9627 pracownic Korpusu Służby Cywilnej oraz 8346 pracownic cywilnych.

W Komendzie Powiatowej Policji w Chodzieży na 103 etaty policyjne, służą obecnie 32 funkcjonariuszki. Te patrolują ulice, prowadzą dochodzenia, ścigają sprawców przestępstw i wykroczeń, pracują z młodzieżą, są dyżurnymi, dzielnicowymi, oficerami prasowymi.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że pierwszym naczelnikiem nowopowstałego Wydziału Ruchu Drogowego chodzieskiej Policji została właśnie kobieta – asp. sztab. Beata Luberska. Pani Naczelnik odebrała awans z rąk p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Chodzieży mł.insp. Jana Rabieja. Szef chodzieskich policjantów składając gratulacje podkreślił, że nominacja ta jest w pełni zasadna, bowiem policjantka posiada ponad 19-letnie doświadczenie w zakresie ruchu drogowego i swoją dotychczasową służbą zapracowała na to stanowisko. Pan Komendant podkreślił także, że otrzymanie przez Nią awansu w roku jubileuszowym, jeśli chodzi o służbę kobiet w Policji, ma jeszcze większy wydźwięk i pięknie wpisuje się w historię naszej jednostki.

Na stanowiskach „cywilnych” mamy zatrudnionych 11 pań. Zajmują one głównie stanowiska administracyjno-biurowe. Znajdziemy wśród nich panie sekretarki, panie odpowiedzialne za finanse, dokumentację niejawną, archiwum, obsługę systemów policyjnych. Są niewidzialnym, ale niezwykle ważnym ogniwem tej formacji – bo choć ich praca jest często niedostrzegana, bez nich funkcjonowanie naszej instytucji byłoby praktycznie niemożliwe. To osoby kompetentne i oddane służbie.

W ostatnim czasie dwie panie z naszej jednostki – Pani Anna Boguszyńska oraz Pani Paulina Starosta zostały zaproszone na uroczystą zbiórkę zorganizowaną z okazji Dnia Służby Cywilnej, która odbyła się w auli kongresowo-dydaktycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Podczas gali szef wielkopolskiej Policji w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim wyróżnionym pracownikom i wręczył promesy. Podkreślił, że policjanci zawsze mogą liczyć na profesjonalizm i zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań pracownikom Policji. Przypomniał, że wszyscy wspólnie pracujemy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Wielkopolski.

27 lutego Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu stał się miejscem uroczystej gali, która miała dać wyraz uznania, szacunku i wdzięczności za obecność i wymagającą służbę i pracę kobiet w Policji. Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasza Olczyka w uroczystości udział wzięły policjantki z całego województwa. Komendę Powiatową Policji w Chodzieży reprezentowały nadkom. Agnieszka Bornikowska oraz st.sierż. Ewelina Kozłowska, które w przeszłości zostały uhonorowane Kryształową Gwiazdą, asp.sztab. Beata Luberska, asp. sztab. Karolina Smardz-Dymek, a także panie: Małgorzata Kidoń i Alicja Zachariasz.

Wszystkim Paniom życzymy, by praca i służba w naszej formacji była dla Was źródłem satysfakcji i siły w podejmowaniu kolejnych wyzwań. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie w realizację powierzonych zadań, profesjonalizm i uśmiech, który każdego dnia ociepla wizerunek Policji.

asp. sztab. Karolina Smardz-Dymek

Źródło:

https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/256922,100-lat-kobiet-w-Policji.html

https://wielkopolska.policja.gov.pl/wlk/aktualnosci/262343,KWP-Uroczysta-gala-z-okazji-100-lecia-kobiet-w-Policji.html

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Chodzież
9.3°C
wschód słońca: 06:23
zachód słońca: 19:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chodzież

kiedy
2025-04-23 19:00
miejsce
Drewutnia Rataje, Rataje, ul....
wstęp biletowany