reklama
kategoria: Ekologia
26 styczeń 2023

Pomorskie/ WIOŚ sprawdza teren żwirowni w Sulęczynie; pod ziemią znaleziono odpady

Inspektorzy WIOŚ, policja i prokuratura sprawdzali teren żwirowni w gminie Sulęczyno (woj. pomorskie). Pod ziemią znaleziono odpady komunalne. Za składowanie śmieci grożą kary do nawet miliona złotych.
REKLAMA

"Dostaliśmy anonimową informację i na jej podstawie rozpoczęliśmy nasze działania" - mówił w rozmowie z PAP Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Radosław Rzepecki.

Inspektorzy powiadomili policję, Prokuraturę Rejonową w Kartuzach oraz pracowników urzędu marszałkowskiego. "Każdy według własnych kompetencji prowadzi postępowanie" - tłumaczył.

Działania służb na terenie żwirowni w powiecie kartuskim, w gminie Sulęczyno były prowadzone dwa dni temu. "W celu ustalenia miejsc deponowania odpadów na terenie żwirowni użyto drona z kamerą termowizyjną oraz georadaru" - zaznaczył Rzepecki.

Dodał, że odkrywki wykonano przy pomocy koparki. "Inspektorzy pobrali próby odpadów do badań wykrywalności substancji niebezpiecznych dla środowiska" - stwierdził.

Rzepecki podkreślił, że działania służb mają określić "jaki jest ewentualnie zakres naruszeń i jakie ilości odpadów potencjalnie mogły być zwożone na to wyrobisko".

W trakcie kontroli żwirowni biegli pobrali próbki odpadów do badań. "Są to odpady komunalne, które nie powinny być wykorzystane do rekultywacji" - ocenił Rzepecki i dodał, że do czasu poznania wyników badań nie informuje jakie odpady były zwożone na teren żwirowni.

Informację na temat odpadów komunalnych przekazał wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski, który wskazał, że inspektorzy wykryli "worki z odzieżą nasączoną nieznanymi substancjami, styropian oraz odpady komunalne zmieszane z tym, co mogło być tam składowane".

Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Radosław Rzepecki wyjaśnił, że ta część żwirowni, z której wydobyto kruszywo powinna później zostać zrekultywowana - czyli zasypana mineralnym kruszywem. W tym przypadku "rekultywacja była dokonywana w sposób niewłaściwy poprzez zakopywanie odpadów komunalnych" - zaznaczył.

Inspektorzy wskazują, że za niewłaściwie gospodarowanie odpadami i nieprawidłowości dotyczące ich ewidencji grożą kary wynoszące nawet milion złotych.

Ponadto sprawcą, którzy nielegalnie zwoził odpady może grozić nawet do 10 lat więzienia i konieczność zapłaty nawet dziesięciomilionowej nawiązki.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chodzież
5°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chodzież